خانه / سقط جنین / علت لکه بینی های رحمی چیست؟

علت لکه بینی های رحمی چیست؟

علت لکه بینی های رحمی چیست؟

شما شیء را در داخل واژن قرار داده اید یا جراحی واژینال را تجربه نموده اید:
اگر چیزی را در داخل واژن خود قرار داده اید ممکن است دچار لکه بینی شوید. اگر رابطه جنسی داشته اید و واژن تان به درستی روان نبوده است اصطکاک ناشی از این شرایط می تواند باعث بروز لکه بینی شود. همچنین ممکن است به خاطر وجود آلت تناسلی بزرگ یا ضخیم مرد در طول رابطه جنسی لکه بینی را تجربه کنید.

اگر دهانه واژینال شما کوچک است بعد از رابطه جنسی هم احتمال دارد دچار لکه بینی شوید. خونریزی دهانه رحم زمانی رخ می دهد که نفوذ عمیقی در طول رابطه جنسی وجود داشته باشد. برخی از خونریزی ها هم ممکن است در اوایل بارداری و زمانی که رگ های خونی در دهانه رحم با خون بلعیده می شوند و تحریک می گردند رخ دهد. قرار دادن تامپون زمانی که خشک هستید می تواند چنین لکه بینی را موجب گردد.
پرولاپس مجاری ادرار را دارید:
مجاری ادرار لوله ای است که مثانه را به خارج بدن که ادرار را از مثانه به دهانه ادراری حمل می کند متصل می نماید. پرولاپس یا افتادگی مجاری ادرار زمانی رخ می دهد که دیواره داخلی مجاری ادرار از طریق دهانه مجاری ادرار به جلو می آید. به همین خاطر دهانه مجاری ادرار به نظر بزرگ تر و متورم تر از حالت طبیعی خود می رسد. این شرایط موجب تحریک واژن می شود و خونریزی اندک یا لکه بینی را در فرد ایجاد می نماید. چنین شرایطی به کمک درمان هایی همچون کرم حاوی استروژن و آنتی بیوتیک ها قابل درمان است.
شما در مرحله لقاح هستید:
احتمال بروز لکه بینی زیاد است. در ماه های اول بارداری، تجربه لکه بینی به خاطر تغییرات هورمونی جدید طبیعی است. اگر هنوز مطمئن نیستید که باردارید یا خیر بهتر است آزمایش بارداری را انجام دهید و با پزشک مشورت نمایید. پزشک می تواند توصیه های لازم را به شما بکند و مطمئن سازد که بارداری طبیعی دارید و لکه بینی عادی است . در این شرایط می توانید اطمینان حاصل نمایید که بارداری خارج از رحمی ندارید. اگر بارداری خارج از رحمی درمان نشود می تواند تهدیدکننده زندگی باشد.
سطح تیروئید اندک یا تیروئید کندی دارید:
عدم تعادل هورمونی یکی از دلایل اولیه برای لکه بینی واژینال قبل از دوره قاعدگی است. یکی از دلایلی که خانم ها ممکن است استروژن زیادی تولید کنند به خاطر مشکلات تیروئیدی است. تیروئید کند می تواند تغییراتی را ایجاد کند و باعث عدم تعادل در متابولیسم تان شود.

هورمون های پایین تیروئیدی می تواند سایر نشانه ها همچون خستگی مداوم، دمای نامنظم بدن، افزایش وزن قابل توجه، ریزش موها و گردن درد را ایجاد نماید. پزشک این نشانه ها را به سرعت تشخیص می دهد و درمانی را برای آن ها در نظر می گیرد. باید مطمئن شوید که تیروئیدتان به درستی کار می کند. اگر چنین نبود می توانید آن را با دارو درمان کنید.
بعد از دوران بارداری قرار دارید یا سقط جنین انجام داده اید:
لکه بینی اندک یا خونریزی شدید برای چند هفته اول پس از تولد نوزاد یا سقط جنین ممکن است رخ دهد. چنین شرایطی بدین دلیل رخ می دهد که رحم شما به اندازه قبل از بارداری بازنگشته یا هنوز بافت های جنینی در رحم وجود دارد. با اینکه چنین لکه بینی عادی است اما باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.
ممکن است داروهای خاصی مصرف کرده باشید:
رقیق کننده های خون داروهایی هستند که از لخته شدن یا از رشد لخته های خون موجود پیشگیری می کنند. این داروها مانع از تشکیل لخته خون در قلب، رگ ها یا شریان ها می شوند. چنین داروهایی تنها زمانی باید مورد استفاده قرار گیرند که پزشک توصیه کرده باشد. با اینکه داروهای ضد انعقاد خون به مشکلات لخته شدن کمک می کنند اما یکی از عوارض جانبی آن ها لکه بینی قبل از دوره قاعدگی یا خونریزی بیش از حد نرمال در دوران قاعدگی است.

همچون داروهایی همچون phenothiazides بر روی سطح سروتونین اثر می گذارند می توانند باعث بروز لکه بینی شوند. لکه بینی در زنانی که از داروهای کورتیکواستروئیدی استفاده می کنند نیز رایج است. مصرف داروهای رقیق کننده خون همچون هپارین، وارفارین یا اسپرین هم می تواند به لکه بینی منجر گردد.
شما دچار فرسایش دهانه رحم شده اید:
فرسایش رحمی زمانی است که سلول از داخل کانال دهانه رحم بر روی سطح دهانه رحم بروز می کند.
اگر تست غربالگری دهانه رحم داده باشید که با نام تست اسمیر شناخته شده است ، ممکن است چنین شرایطی را تجربه کنید. ممکن است فردی با فرسایش دهانه رحمی به دنیا آمده باشد یا آن را به خاطر تغییرات هورمونی توسعه دهد. برای بیشتر خانم ها مشکلی در این شرایط به وجود نمی اید. اما برای برخی از افراد چنین موضوعی می تواند باعث بروز لکه بینی شود.
سقط جنین ناموفق داشته اید:
زنانی که سقط جنین انجام می دهند پس از این فرآیند ممکن است دچار لکه بینی شوند. سقط جنین از دست دادن بارداری قبل از توسعه کامل جنین است. اگر سقط جنین با موفقیت انجام نشود ممکن است نشانه هایی همچون گرفتگی شکمی، درد کمر، درد پایین شکم یا لکه بینی را تجربه نمایید. این علائم نشانه های بارداری هم هستند. در بیشتر موارد لکه بینی اولین نشانه سقط جنین است. این موضوع اغلب در ۲۰ هفته اول بارداری رخ می دهد.

اگر خونریزی واژینال سنگین تر باشد و در برگیرنده لخته باشد یا زمانی که رنگ خون تغییر پیدا می کند این دیگر لکه نیست بلکه سقط جنین است. در این شرایط بهتر است ب یک پزشک مشورت کنید. سونوگرافی می تواند به تعیین سالم بودن جنین کمک کند. این موضوع بین هفته های ۵ الی ۶ بارداری معمول است. اگر در مورد خطرات سقط جنین نگران هستید حتما با پزشک مشورت نمایید.
اگر باقی مانده محصولات بارداری در رحم پس از سقط وجود داشته باشد ممکن است لکه بینی ایجاد شود.
زنانی که سقط جنین ناکاملی داشتند ممکن است به کورتاژ نیاز داشته باشند.
شما سندرم تخمدان پلی کیستیک دارید:
سندرم تخمدان پلی کیستیک عدم تعادل هورمونی است که با تخمک گذاری معمول تداخل ایجاد می کند و باعث خونریزی غیر عادی یا لکه بینی بین دوره های قاعدگی می شود. این شرایط می تواند باعث ایجاد موارد ازاردهنده همچون موهای ناخواسته و آکنه گردد. این موضوع در زنان و دختران جوان بیشتر دیده می شود. از هر ۱۰ زن یک نفر سندرم تخمدان پلی کیستیک را تجربه می کند. اگر شما نیز چنین شرایطی دارید تخمدان هایتان به درستی کار نمی کند.

بدون سیگنال های مناسب نمی توانید هر ماه تخمک گذاری درستی داشته باشید. همین امر بر روی چرخه قاعدگی اثر می گذارد. در چنین شرایطی دوره قاعدگی نامنظمی خواهید داشت و در بین این دوره ها لکه بینی را تجربه می کنید. اگر نشانه هایی همچون لکه بینی، دوره قاعدگی نامنظم، موی اضافی بر روی صورت و سایر بخش های بدن، آکنه، افزایش وزن ، تکه های تیره پوستی بر روی پشت گردن و سایر نواحی را دارید حتما با پزشک مشورت نمایید. رایج ترین درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک استفاده از قرص های ضد بارداری یا سایر روش های هورمونی است.
شما التهاب یا عفونت دهانه رحم را دارید:
التهاب یا تحریک در دهانه رحم نیز ممکن است چنین شرایطی را ایجاد کند.
نشانه های این شرایط بسیار شبیه واژینیت است که در آن ترشحات واژن، خارش، درد به هنگام مقاربت جنسی و لکه بینی دیده می شود. اگر مجاری ادرار دچار عفونت شود ممکن است درد یا سوزشی را به هنگام دفع ادرار تجربه نمایید. چنین شرایطی ممکن است به خاطر علل غیر عفونی همچون تروما، دوش واژینال مکرر، قرار گرفتن در معرض محرک های شیمیایی نیز رخ دهد. همچنین ممکن است عفونت نیز در این شرایط دخیل باشد و به خاطر بیماری های منتقل شده از طریق روابط جنسی رخ دهد. پزشک این شرایط را به خوبی تشخیص می دهد. اصلی ترین علت بروز چنین شرایطی بیماری های منتقل شده از طریق روابط جنسی است. به همین خاطر بهترین روش برای پیشگیری از این شرایط کاربرد کاندوم و محافظت از طول مقاربت جنسی است.
بیماری انتقال یافته از طریق روابط جنسی را دارید:
همانطور که قبلا نیز گفتیم وجود برخی از بیماری ها می تواند باعث بروز لکه بینی شود. یکی از این بیماری ها بیماری هایی است که از طریق روابط جنسی می شود. رایج ترین نوع بیماری که باعث بروز لکه بینی می شود کلامیدیا یا سوزاک است. اگر کلامیدیا درمان نشده رها شود مشکلات شدیدی همچون بیماری التهابی لگن و ناباروری را ایجاد می کند. از آنجایی که کلامیدیا اغلب باعث بروز نشانه ای نمی شود باید هر سال برای این بیماری مورد بررسی قرار گیرید.
با اینحال برخی از نشانه های خاص در برگیرنده ترشحات غیر عادی واژن، سوزش به هنگام ادرار، لکه بینی بین قاعدگی، درد در شکم، درد کمر، حالت تهوع و درد در طول رابطه جنسی است. سوزاک نیز بیماری منتقل شونده دیگری است که اگر درمان نشده رها شود می تواند به ناباروری منجر گردد و حتی به سایر بخش های بدن همچون خون، مفاصل، قلب و حتی مغز منتقل شود.

نشانه های این بیماری در برگیرنده ترشحات واژینال زرد یا ترشحاتی است که بوی بدی دارد، حس سوزش به هنگام ادرار کردن، درد به هنگام برقراری رابطه جنسی و لکه بینی بین دوره های قاعدگی است. همانطور که بیان کردیم سوزاک ممکن است به سایر قسمت های بدن همچون گلو و مقعد نیز منتقل شود. هرپس تناسلی نیز می تواند باعث ایجاد مشکلات متعددی گردد. برای پیشگیری از بروز چنین بیماری هایی بهتر است به طور مرتب مورد بررسی قرار بگیرید.
کیست تخمدان دارید:
لکه بینی بین دوره های قاعدگی ممکن است به خاطر وجود کیست تخمدان باشد. کیست های تخمدانی کیسه های کوچکی هستند که در تخمدان ها توسعه پیدا می کنند و با مایع پر می شوند. ممکن است تا زمانی که یکی از این کیست نترکیده است خودتان متوجه وجود آن نشوید. اگر یکی از این ها بترکد، ممکن است درد لگنی، لکه بینی و ناراحتی شدیدی را تجربه نمایید.

به همین خاطر اگر درد شدیدی داشتید باید حتما با پزشک مشورت نمایید. پزشک معمولا منتظر می ماند تا ببیند کیست خودش بهتر می شود یا خیر. اگر بهتر نشد، ممکن است برای برداشتن آن به جراحی نیاز باشد.
شما فیبروئید رحمی دارید:
فیبروئیدهای رحمی ضایعات غیر سرطانی در رحم هستند که ممکن است در طول سال های مختلف تشکیل شوند. این ها اندازه های متعددی دارند و تقریبا با چشم انسان قابل مشاهده نیستند. برخی از آن ها ضایعات بزرگی هستند که می توانند رحم را بزرگ تر کنند و آن را تغییر دهند. ممکن است بیش از یک فیبروئید در آنِ واحد داشته باشید. ممکن است خانم هایی که فیبروئید دارند اصلا نشانه ای را تجربه نکنند. چنین فیبروئیدهایی چنان کوچک هستند که با چشم قابل مشاهده نیستند.

با اینحال برخی از خانم هایی که فیبروئید رحمی را دارند ممکن است نشانه هایی همچون خونریزی های شدید قاعدگی، لکه بینی بین دوره های قاعدگی، فشار یا درد لگنی، ادرار مکرر و یبوست را تجربه کنند. اگرچه این ها معمولا خطرناک نیستند اما ممکن است باعث ایجاد درد و ناراحتی شوند و به عوارضی همچون کم خونی ناشی از خونریزی های شدید منجر گردند. به همین خاطر اگر درد لگنی داشتید که بهبود پیدا نمی کرد، دوره های قاعدگی طولانی و با خونریزی بالا یا لکه بینی بین دوره های قاعدگی، بهتر است با پزشک مشورت کنید

دلایل پرخطر برای لکه بینی قبل از قاعدگی:

شما پلیپ دارید:
پلیپ های رحمی ضایعات غیر سرطانی هستند که به دیواره داخلی رحم متصل می شوند و می توانند به حفره رحمی گسترده شوند.

پلیپ ها ممکن است با فیبروئیدها در ارتباط باشند. این موارد به خاطر رشد بی رویه سلول ها در دیواره رحم ایجاد می شوند. پلیپ ها عمدتا در زنانی دیده می شوند که وارد یائسگی شده اند یا یائسگی را تمام کرده اند اما زنان جوان تر ممکن است چنین مواردی را داشته باشند. معمولا چنین پلیپ هایی سرطان زا نیستند اما برخی از آن ها ممکن است سرطان زا باشند و به سرطان تبدیل گردند. با اینکه پلیپ ها معمولا در رحم باقی می مانند اما برخی از آن ها می توانند از طریق دهانه رحم به واژن نیز مهاجرت نمایند. نشانه های پلیپ در برگیرنده دوره های قاعدگی نامنظم، لکه بینی بین دوره ها، خونریزی از واژن بعد از یائسگی، ناباروری است. اگر چنین نشانه هایی را داشتید حتما با پزشک مشورت نمایید.
ممکن است آدنومیوز داشته باشید:
آدنومیوز ضایعات غیر سرطانی است که به هنگام وجود بافت های اندومتریال در داخل رخ می دهد و داخل دیواره عضلانی رحم رشد پیدا می کند. بافت های اندومتریال ضخیم می شود،تجزیه می گردد و خونریزی می کند درست همانند وضعیتی که باید در دوره قاعدگی معمولی داشته باشد. با اینحال رحم بزرگ شده ممکن است دردناک باشد و باعث لکه بینی بین دوره های قاعدگی گردد و خونریزی های شدیدی را ایجاد کند.

با اینکه آدنومیوز و دلیل آن هنوز مشخص نیست اما چنین شرایطی معمولا بعد از یائسگی رخ می دهد. برخی از درمان ها می تواند درد را کاهش دهد اما این شرایط تنها با هیتسرکتومی درمان می شود.
بیماری التهابی لگن دارید:
بیماری التهابی لگن عفونتی است که در اندام های تولید مثلی زنان دیده می شود. این شرایط اغلب به خاطر عفونت هایی همچون بیماری های منتقل شده از طریق جنسی همچون سوزاک ، استفاده از دوش واژینال و استفاده از IUD به وجود می اید. اگر بیماری منتقل شده از طریق رابطه جنسی را دارید احتمال بروز این عفونت نیز در شما بیشتر است. بیماری التهابی لگن بیماری حادی است که می تواند بر روی باروری زنان تاثیر بگذارد. در حقیقت از هر هشت زنی که این بیماری را دارد یک نفرش در باردار شدن مشکل خواهد داشت. تستی برای این بیماری وجود ندارد و به همین خاطر تشخیص نشانه ها دشوار خواهد بود.

نشانه های این بیماری در برگیرنده درد در قسمت پایینی شکم، تب، ترشحات غیر عادی و بوی بد از واژن، لکه بینی بین دوره های قاعدگی،خونریزی به هنگام برقراری رابطه جنسی، حس سوزش به هنگام دفع ادرار است. اگر شما نیز چنین نشانه هایی را دارید بلافاصله با پزشک تماس بگیرید. همچنین باید هر سال برای بیماری های منتقل شده از طریق روابط جنسی تست بدهید تا مطمئن شوید همه اطلاعات لازم برای پیشگیری از آن را دارید.

بیماری التهابی لگن اگر در مراحل اولیه شناسایی شود قابل درمان است. با اینحال درمان نمی تواند آسیب هایی که به سیستم تولید مثلی وارد شده است را برطرف نماید. هر چقدر مدت زمان طولانی تری را برای درمان منتظر بمانید آسیبی که به شما وارد می شود بیشتر خواهد بود. آنتی بیوتیک برای درمان استفاده می شود.

تشخیص این بیماری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر بیماری التهابی لگن درمان نشده رها شود می تواند به تشکیل بافت های زحمی در داخل و خارج لوله های فالوپ منجر شود و همین امر به مسدود شدن لوله، بارداری خارج از رحمی، ناباروری و درد شکمی و لگنی طولانی مدت می انجامد.
شما بارداری خارج از رحمی دارید:
بارداری خارج از رحمی عارضه ای در بارداری است که در آن جنین در خارج از رحم شکل می گیرد و به آن متصل می شود. در بارداری معمولی تخمک بارور شده به دیواره رحم متصل می شود. در بارداری خارج از رحمی تخمک بارور شده در یکی از لوله هایی که تخمک را زا تخمدان به رحم منتقل می کنند وصل می شود. بارداری خارج از رجمی به طور عادی به پایان نمی رسد. تخمک بارور شده شانسی برای زنده ماندن نخواهد داشت و بافت های رشد یافته ممکن است برخی از قسمت های تولید مثلی را خراب کند.

چنین شرایطی ممکن است به از دست رفتن خون زیاد منجر شود و اگر درمان نگردد برای مادر تهدیدکننده زندگی باشد. در آغاز، بارداری خارج از رحمی ممکن است هیچ نشانه ای از خود نداشته باشد. اگر نشانه ای وجود داشت ممکن است همانند هر بارداری باشد که در برگیرنده از دست دادن دوره قعدگی، سفتی و فشار در سینه ها و حالت تهوع است. با اینحال لکه بینی و خونریزی اندک واژن و درد در لگن و شکم اولین نشانه های چنین بارداری است. اگر درد شدیدی در شکم یا لگن دارید، خونریزی از واژن دارید، سبکی سر و ضعف شدیدی را تجربه می کنید و درد شانه ها را دارید حتما با پزشک مشورت کنید. بارداری خارج از رحمی به دلایل مختلفی بروز می کند که برخی از آن ها در برگیرنده التهاب، عفونت، مشکلات باروری، نگرانی های ساختاری در بدن، سیگار کشیدن و استفاده از روش های ضد بارداری است.
سرطان بدخیمی وجود دارد:
لکه بینی می تواند نشانه سرطان بدخیم همچون سرطان تخمدان یا دهانه رحم باشد.
سرطان اندومتریال رایج ترین مواردی است که دیده می شود و می توان آن را درمان کرد. این سرطان از بافت های غده ای در داخل دیواره رحم آغاز می شود. متاسفانه بیشتر بیماران تا زمانی که سرطان گسترش نیافته است نشانه ای تجربه نمی کنند. نشانه های چنین سرطانی در برگیرنده خستگی، نفخ، تورم شکمی و مشکلات معدی روده ای همچون گاز، حالت تهوع و سوء هاضمه، تغییر در اجابت مزاج و لکه بینی است. سرطان تخمدان رشد سلول های غیر عادی و بدخیم است که در تخمدان ها آغاز می شود.

زنانی که چنین سرطانی را دارند نشانه هایی را گزارش می دهند که دائمی است و برای بدنشان غیر عادی است. این نشانه ها در برگیرنده نفخ، درد شکم یا لگن، مشکل در خوردن یا احساس سیری، لکه بینی غیر عادی یا نشانه های ادراری است. سرطان دهانه رحم از طریق تست پاپ اسمیر شناسایی می شود. لکه بینی واژینال اولین نشانه این بیماری است. با اینحال خونریزی واژینال، ترشحات شدید و سنگین، درد پایین شکم یا سایر نشانه ها نیز رخ می دهد.

در همه این شرایط تشخیص اولیه حرف اول را می زند. بررسی منظم می تواند به تشخیص اولیه کمک کند.
لکه بینی بین دوره های قاعدگی علل مختلفی دارد. این موضوع می تواند عادی یا بخشی از زندگی طبیعی باشد یا اینکه مشکل حاد و تهدیدکننده ای را نشان دهد. به همین خاطر باید نشانه ها را بررسی کنید و بدن خود را به طور منظم تست نمایید. اما قبل از اینکه چنین کاری را انجام دهید تست زیر را انجام دهید تا ببینید شرایط خاصی دارید یا خیر.
چه زمانی باید با پزشک تماس بگیریم؟

لکه بینی بین دوره های قاعدگی عادی و رایج است اما اگر بیش از یک یا دوبار رخ داد باید با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید مشکل خاصی ندارید. اگر موارد زیر را داشتید با پزشک صحبت کنید:
• باردار هستید
• نمی توانید علت لکه بینی بین دوره های قاعدگی را شرح دهید
• لکه بینی بعد از یائسگی رخ داده است.
• لکه بینی به خونریزی شدید شبیه قاعدگی تبدیل شده است.
• علاوه بر لکه بینی درد هم دارید

درباره‌ی پزشک مشاور

همچنین ببینید

حقایقی درباره سقط جنین با قرص زیرزبانی

حقایقی درباره سقط جنین با قرص زیرزبانی

  حقایقی درباره سقط جنین با قرص زیرزبانی زمانی که افراد در مورد سقط جنین …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس کلیک کنید