خانه / سقط جنین / خطر سقط جنین در شرایط مختلف بارداری

خطر سقط جنین در شرایط مختلف بارداری

خطر سقط جنین

خطر سقط جنین در شرایط مختلف بارداری

علاوه بر ضربان قلب جنین، فاکتورهای دیگری هم وجود دارد که نرخ سقط جنین را تحت تاثیر خود قرار می دهد. همه اطلاعاتی که در ادامه بیان می شود تنها یک تخمین است که از داده های آماری به دست آمده است اما امار و ارقام موجود نشان دهنده از دست رفتن بارداری تحت شرایط خاص است:

• نبود خونریزی از واژن: بعد از اینکه ضربان قلب جنین شناسایی شد، خطر سقط شدن آن ۴ درصد خواهد بود.

• وجود خونریزی از واژن: با وجود خونریزی در طول اوایل بارداری، در صورت شناسایی شدن ضربان قلب جنین، خطر سقط حدود ۱۳ درصد خواهد بود

• سابقه سقط های قبلی: اگر قبلا سقط جنین داشته اید، احتمال سقط جنین مجدد ۱۷ درصد خواهد بود.

• مادر ۳۵ ساله یا بزرگ تر: اگر زیر ۳۵ سال سن دارید خطر سقط جنین ۴ درصد خواهد بود. سنین بالاتر می تواند خطر سقط را بعد از شناسایی ضربان قلب تا ۱۶ درصد افزایش دهد.

• مادر ۴۰ ساله یا بزرگ تر: بعد از اینکه به سن ۴۰ سالگی رسیدید، خطر سقط جنین بعد از شناسایی ضربان قلب حدود ۲۰ درصد می شود.

فاکتورهای خطری که با سقط شدن جنین همراه است:

هر زنی می تواند سقط جنین داشته باشد اما سایر فاکتورها می تواند نسبت به فاکتورهای دیگر خطر این شرایط را بیشتر کند. این فاکتورهای خطر عبارت است از :
• سن: زنان کهنسال ممکن است بیشتر از سایر زنان جنینی با اختلالات کروموزومی داشته باشند و در طول دوران بارداری بت سقط مواجه شوند. بر اساس آمارهای موجود زنانی که بالای ۴۰ سال سن دارند دو برابر بیشتر از زنانی که زیر ۳۰ سال سن دارند با سقط جنین مواجه می شوند.
• اختلالات یا بیماری های مزمن: اگر دیابتی دارید که همیشه تحت درمان نبوده است احتمال سقط جنین افزایش پیدا می کند. همچنین سایر اختلالات همچون اختلال لخته شدن خون، اختلالات هورمونی و خود ایمنی همچون لوپوس هم می تواند خطر سقط شدن جنین را افزایش دهد.
• سقط جنین قبلی: اگر قبلا سقط جنین داشته اید احتمال بروز این شرایط بعد از بارداری مجدد ممکن است افزایش یابد.
• مشکلات ژنتیکی یا مشکلات مادرزادی: اگر هر عضوی از خانواده همچون والدین اختلال ژنتیکی داشته باشند و بارداری قبلی یا کودکانی که قبلا به دنیا آمده اند همین اختلال را داشته باشند خطر سقط جنین افزایش پیدا می کند.
• مشکلات مرتبط با رحم یا دهانه رحم: وجود ناهنجاری در دهانه رحم، دهانه رحم کوتاه یا ضعیف یا چسبندگی بسیار زیاد رحم به خاطر زخمی شدن بافت ها می تواند خطر سقط جنین را تا حد زیادی افزایش دهد. با اینحال محققان فیبروئید رحمی را به این شرایط مرتبط نمی دانند هر چند بحث های مختلفی در این زمینه وجود دارد.
• استفاده از مواد یا الکل: مصرف الکل، سیگار کشیدن یا استفاده از مواد مخدر در طول بارداری خطر سقط جنین را افزایش می دهد. برخی از محققان احتمال سقط جنین را به مصرف کافئین نیز ربط می دهند.
• عفونت ها: پزشکان بر این باورند که خطر سقط جنین در صورت وجود عفونت هایی همچون سوزاک، HIV ، لیستریا ، rubella و سایر موارد افزایش می یابد.
• فاکتورهای زیست محیطی: برخی از سموم خاص بارداری را تحت تاثیر خود قرار می دهد و خطر سقط جنین را بیشتر می کند. به عنوان مثال قرار گرفتن در معرض آرسنیک، سرب و سایر مواد شیمیایی همچون اتیلن اکسید، فرمالدهید و بنزن می تواند خطر بروز این شرایط را بیشتر کند. دوز بالای تابش هم می تواند خطر سقط جنین را بیشتر نماید.
• استفاده از داروها: همیشه در مورد داروهایی که در طول بارداری مصرف می کنید با پزشک خود مشورت نمایید. برخی از این داروها می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد. زمانی که از داروهای بدون نسخه همچون داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل اسپرین و ایبوپروفن استفاده می کنید مراقب باشید و با پزشک مشورت نمایید.
• فاکتورهای والدینی: برخی از تحقیقات موجود نشان می دهد مشکلات موجود در پدر هم می تواند به سقط جنین منجر شود اما شواهدی وحود دارد که نشان می دهد سن والدین از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. محققان هنوز در حال تحقیق بر روی نحوه بارور شدن تخمک با اسپرم هستند تا ببیند شرایط مختلف همچون سموم محیطی بر بارور شدن چه تاثیری دارد. اگر پدر قبلا در معرض سرب، جیوه و سایر مواد شیمیایی صنعتی قرار گرفته باشد این خطر افزایش پیدا می کند.
• تشخیص: زمانی که پزشک از مایع آمنیوسنتز برای تشخیص نمونه برداری می کند احتمال بروز سقط ممکن است افزایش یابد. هر چند این شرایط بسیار نادر است.
• چاقی: اگرچه این موضوع هنوز تایید نشده است اما برخی از مطالعات سقط جنین را به افزایش وزن هم مرتبط می دانند.
مشکلات دیگری که باعث افزایش خطر سقط جنین می شوند شامل باردار شدن در بازه زمانی سه ماه بعد از زایمان می باشد.

چگونه خطر سقط شدن جنین را کاهش دهیم؟

مواردی که در ادامه بیان خواهیم کرد می تواند احتمال سقط شدن جنین را کاهش دهد و شما را برای یک بارداری سالم آماده سازد. رعایت کردن این نکات کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد.

قبل و بعد از آماده شدن برای بارداری

• داشتن رژیم غذایی مناسب: سعی کنید از میوه ها و سبزیجات ارگانیک استفاده نمایید تا مطمئن شوید در برگیرنده افت کش نیستند. افت کش ها می توانند برای شما و جنین در حال رشدتان مضر باشند.
• اسید چرب امگا ۳: سعی کنید از ماهی هایی استفاده کنید که اسید چرب امگا ۳ بیشتری دارند و می توانند در متعادل شدن سطح هورمون ها مفید باشند. اسیدهای چرب امگا ۳ می توانند به توسعه سالم مغز جنین کمک کنند. از خوردن ماهی هایی که در برگیرنده جیوه هستند خودداری کنید.
• از محصولات لبنی ارگانیک استفاده کنید و از سویا پرهیز نمایید: سویا و محصولات لبنی غیر ارگانیک در برگیرنده استروژن زیادی هستند و می توانند سطح هورمون ها را از حال تعادل خارج سازند. از گوشت گاوی استفاده کنید که با چمن طبیعی تغذیه شده و از مرغ های بدون آنتی بیوتیک استفاده نمایید.
• غذاهای غنی از فیبر مصرف کنید: غذاهای غنی از فیبر به تعادل هورمون ها و سطح قند خون کمک می کند. این غذاها باعث کاهش یبوست می شود. می توانید از حبوبات، سبزیجات، غلات کامل و میوه ها استفاده کنید.
• از غلات کامل استفاده نمایید: خوردن غلات سفید یا فرآوری شده همچون نان سفید باعث می شود مواد مغذی کافی به شما نرسد. این ها در برگیرنده کالری های خالی هستند. مصرف محصولات غلات کامل باعث می شود مواد مغذی و ویتامین های مورد نیاز برای بارداری را دریافت نمایید.
• آب زیادی بنوشید: سطح خون شما با رشد جنین افزایش می یابد. پس باید همیشه آب بنوشید. دو لیتر در روز آب بنوشید.
• مقدار شکر و قند مصرفی را کاهش دهید: هر چقدر قند و شکر بیشتری داشته باشید سطح قند خون هم ممکن است افزایش یابد که این موضوع برای دوران بارداری اصلا خوب نیست. قند و شکر اضافی سیستم ایمنی شما را ضعیف تر می کند.

قبل از باردار شدن چه باید بکنیم؟

• یک چکاپ کامل داشته باشید: عوارضی همچون دیابت، مشکلات مرتبط با هورمون های تیروئیدی و STI ها می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد. بررسی و ازمایش در ابتدای بارداری می تواند به پزشک کمک کند روش درمانی مناسبی اتخاذ نماید.
• مصرف اسید فولیک را فراموش نکنید: این موضوع باعث پیشگیری از اختلالات در لوله عصبی می شود. برای پیشگیری باید روزانه ۶۰۰ میلی گرم اسید فولیک برای یک یا دو ماه قبل از اقدام به بارداری مصرف نمایید.
• وضعیت ایمنی سازی بدن را به روز نمایید: مطمئن شوید که در برابر بیماری هایی که می تواند باعث سقط جنین شود ایمن هستید. واکسیناسیون یک موضوع ضروری در این شرایط است.
• وزن خود را بررسی نمایید: همانطور که قبلا نیز بیان کردیم چاقی یکی از فاکتورهای خطر موجود برای سقط جنین است. سعی کنید قبل از بارداری وزن متناسبی داشته باشید و در طول بارداری رژیم غذایی سالمی اتخاذ نمایید.
• مصرف کافئین خود را کاهش دهید: این موضوع نه تنها بر روی باروری اثر می گذارد بلکه می تواند فاکتور خطری برای سقط جنین باشد. نوشیدنی های کافئین دار و قهوه زیادی ننوشید.

بعد از باردار شدن چه کنیم؟

• تمرینات ورزشی منظمی داشته باشید: باید در طول بارداری هم به تمرینات ورزشی خود بپردازید. تمرینات یوگا هنوز هم برایتان مفید خواهد بود. از آن سو، نباید به سراغ ورزش های بلند کردن اشیای سنگین بروید. این موضوع می توانید فشار زیادی بر روی عضلات شکم وارد کند و باعث افزایش دما شود. ورزش های شدید فیزیکی هم انجام ندهید.
• از مصرف الکل و مواد مخدر دوری کنید: این مواد سلامتی شما را به خطر می اندازند و خونتان را آلوده می کنند.
• از خوردن گوشت خام، غذاهای دریایی خام و غذاهای غیر پاستوریزه خودداری کنید: خوردن غذاهایی که به خوبی پخته نشده اند یا غیر پاستوریزه هستند ممکن است خطر ابتلا به عفونت هایی همپون لیستریا را افزایش دهد.
• ارام باشید: در فعالیت هایی شرکت کنید که باعث کاهش سطح استرس در شما می شود. استرس می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد زیرا مرتبط با افزایش خون و دیابت بارداری است.
• از پروژسترون درمانی استفاده کنید: اگر قبلا سقط جنین داشته اید، سن بالایی دارید یا با مشکلات هورمونی دست و پنجه نرم می کنید می توانید از پروژسترون درمانی استفاده کنید. اینکار به تثبیت سطح هورمون ها در دوران بارداری کمک می کند و از سقط جنین در اوایل بارداری پیشگیری می کند.
• خود را از تابش و سموم دور نگه دارید: مواد مضری همچون آرسنیک، سرب و بنزن برای جنین مضر است. اگر به اشعه ایکس نیاز داشتید به مسئول مربوطه بگویید باردار هستید. اشعه برای جنین در حال رشد مناسب نیست.

بعد از سقط جنین چه اتفاقی رخ می دهد؟

ممکن است موادی از بدنتان خارج شود یا پزشک مجبور شود به کمک جراحی باقی مانده جنین را از بدن حذف نماید اما بعد از عبور بافت ها گرفتگی های خفیف شکمی برای چند روز و لکه بینی تا خونریزی خفیف برای ۱ الی ۲ هفته وجود خواهد داشت. حتما از نوار بهداشتی استفاده کنید. برای کاهش درد گرفتگی شکمی می توانید از استامینوفن و ایبوپروفن بهره ببرید. از داشتن رابطه جنسی، داروهای مرتبط با واژن، دوش واژن برای چند هفته خودداری کنید تا خونریزی متوقف شود. خونریزی شدید، علائم عفونت مانند بوی بد در هنگام ترشحات واژن و تب و یا درد بیش از حد نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارد. سرگیجه و احساس ضعف ممکن است به این معنی باشد که شما در حال ورود به حالت شوک هستید. در این شرایط بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید یا از فری بخواهید شما را به بیمارستان برساند.

احتمال داشتن یک سقط جنین دیگر

پس از اولین سقط جنین، احساس نگرانی خواهید داشت. با اینحال متخصصان باروری بر این باورند که سقط جنین برای یک بار بدین معنی است که اشکالی در شما یا همسرتان وجود دارد.
پس از دو سقط جنین، یکی پس از دیگری، پزشک نمونه های خون را برای پیدا کردن آنچه که در بدن شما اتفاق می افتد، جمع آوری می کند. این موضوع زمانی که مشکلات پزشکی دارید یا ۳۵ سال و بالاتر دارید، بسیار ضروری است. اگر بارداری را در سه ماهه دوم یا اوایل سه ماه سوم از دست دادید، به یک متخصص مراجعه کنید تا بارداری های بعدی شما را کنترل کند.

اگر شما بارداری سالمی داشته باشید، خونریزی ، لکه بینی، گرفتگی شکم و نشانه های بیماری های دیگر را در خود نداشته باشید احتمال بروز سقط جنین بسیار کاهش پیدا می کند. متوسط ضربان قلب جنین ۱۲۰ ضربان در هر دقیقه است. هر ضربان قلبی که از این مقدار بالاتر یا کمتر باشد ممکن است باعث ایجاد نگرانی در پزشک شود. حتی زمانی که ضربان قلب جنین عالی است باز هم سایر شرایط ممکن است باعث سقط جنین شود. به همین خاطر باید در این دوران همیشه تحت کنترل باشید.

درباره‌ی پزشک مشاور

همچنین ببینید

علت لکه بینی های رحمی چیست؟

علت لکه بینی های رحمی چیست؟ شما شیء را در داخل واژن قرار داده اید …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس کلیک کنید